Romani in Canada - forumul romanilor canadieni
Vreau sa ma apuc de pescuit - Printable Version

+- Romani in Canada - forumul romanilor canadieni (http://www.romaniincanada.org/forum)
+-- Forum: Pescuit & Vanatoare (/forum-15.html)
+--- Forum: Forum General Pescuit (/forum-16.html)
+--- Thread: Vreau sa ma apuc de pescuit (/thread-556.html)

Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 19-07-2008 09:42 PM

Baieti si fete....am permis de pescuit in ON, cica pe 3 ani (cu doar $30) , facut la Walmart.

Sunt incepator, vreau scule ieftine si nespecializate (adica nu pentru stiuca, castor etc). Acuma, vreau niste raspunsuri (dar la concret) la intrebarile mele:

1. Ce undita sa-mi cumpar. Dimensiuni, magazin
2. Ce silc (sau cum se numeste pe aici)
3. Ce ace
4. Ce plumbi
5. Ce mai trebuieste
6. Am permis sportiv, cati pesti iau acasa si ce dimensiuni.
7. Vreun filmulet cum se pune ata-n ac.

Multumim din inima.

De luni seara vreau sa ies pe marginea lacului asa ca...

PS. Stiu ca pot sa gasesc informatiile cu google dar e mult de lucru/timp, iar pentru incepatori (ca mine) poate deveni un calvar.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thor - 19-07-2008 10:11 PM

Chrislord Wrote:Baieti si fete....am permis de pescuit in ON, cica pe 3 ani (cu doar $30) , facut la Walmart.

Sunt incepator, vreau scule ieftine si nespecializate (adica nu pentru stiuca, castor etc). Acuma, vreau niste raspunsuri (dar la concret) la intrebarile mele:

1. Ce undita sa-mi cumpar. Dimensiuni, magazin
2. Ce silc (sau cum se numeste pe aici)
3. Ce ace
4. Ce plumbi
5. Ce mai trebuieste
6. Am permis sportiv, cati pesti iau acasa si ce dimensiuni.
7. Vreun filmulet cum se pune ata-n ac.

Multumim din inima.

De luni seara vreau sa ies pe marginea lacului asa ca...

PS. Stiu ca pot sa gasesc informatiile cu google dar e mult de lucru/timp, iar pentru incepatori (ca mine) poate deveni un calvar.
Prtmisul facut la suma aia nu e pe 3 ani ci doar pana pe 31 decembrie 2008.
Pentru inceput ia o undita cam la 6' (1.80m), vezi sa fie destul de iute si sa fie cat de cat echilibrata. La cauciucul Canadian se gaseau pe vremuri (si aproape in fiecare vara) niste Quantumuri cu tot cu mulineta (destul de slabute, insa inca pescuiesc cu una de genul ala) la 29.99 in sale, in mod normal sunt pe la 50-60. Aia e buna pentru inceput si dupa.
Struna, depinde ce vrei sa prinzi, si cum esti obisnuit, eu folosesc sfoara Spiderware, altii merg pe plastic, ori pe flourcarbon. Depinde ce vrei sa prinzi si dupa cum spuneam cum te simti bine.
Daca iei struna de plastic ia macar la 10-15lb, minim la 6. Daca iei ata atunci mergi la 30-40lb.
Pentru ace ti-am spus ieri in topicul cu Niagara, mai bune ca alea nu gasesti nicaieri (poate pe ebay), alea le gasesti si in magazine.
Plumbi? Depinde ce vrei sa prinzi, gasesti aproape orice la unul din cele doua magazine satesti.
Cere de la Wallmart regulamentul e gratis si iti spune si de sezon si de limite.
Fir intins!

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 19-07-2008 10:25 PM

Merci, thor.
Cu permisul am intrebat de 2 ori, e pe un an? ei nu (si vanzatorul si assistent managerul) e pe 3 ani, In fine , nu e o avere.

Undita:Sa fie iute? Echilibrata? Vorbesti din carti cu mine. Marca si lungimea e suficient. (apropo, care e termenul in engleza, ca cel gasit in dictionar nu seamana cu cel de pe stand)

Struna este "silcul"? (eu ii spun silc, asa il stiu din copilarie, dar probabil nu e bine). Nu vreau sa prind nimic, doar sa stau cu batu-n balta, la inceput, pana ma invat.

Pentru pescuit sportiv cati pesti pot lua acasa? Aia e la Walmart (ati ghicit, vanzatorul si assistent managerul) nu prea stiau.

Mai trebuie ceva sa stiu?De exemplu am vazut cativa kilmetrii de magazin cu ace cu pesti, fluturi, gaze, cred ca sunt pentu pescuit balene.

Plus ca nu prea stiu cum sa pun ata-n ac (adica sa fac nodul) poate aveti un filmulet la indemana, un link, ceva. Iar cu plumbii sunt pe dinafara. Dar invat eu si sa vedeti ce capturi va bag pe net.

Am revista cu regulamentul, m-am pus sa o citesc, dar am o leneeee.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thor - 19-07-2008 10:46 PM

Chrislord Wrote:Merci, thor.
Cu permisul am intrebat de 2 ori, e pe un an? ei nu (si vanzatorul si assistent managerul) e pe 3 ani, In fine , nu e o avere.

Undita:Sa fie iute? Echilibrata? Vorbesti din carti cu mine. Marca si lungimea e suficient. (apropo, care e termenul in engleza, ca cel gasit in dictionar nu seamana cu cel de pe stand)

Struna este "silcul"? (eu ii spun silc, asa il stiu din copilarie, dar probabil nu e bine). Nu vreau sa prind nimic, doar sa stau cu batu-n balta, la inceput, pana ma invat.

Pentru pescuit sportiv cati pesti pot lua acasa? Aia e la Walmart (ati ghicit, vanzatorul si assistent managerul) nu prea stiau.

Mai trebuie ceva sa stiu?De exemplu am vazut cativa kilmetrii de magazin cu ace cu pesti, fluturi, gaze, cred ca sunt pentu pescuit balene.

Plus ca nu prea stiu cum sa pun ata-n ac (adica sa fac nodul) poate aveti un filmulet la indemana, un link, ceva. Iar cu plumbii sunt pe dinafara. Dar invat eu si sa vedeti ce capturi va bag pe net.

Am revista cu regulamentul, m-am pus sa o citesc, dar am o leneeee.
1 undita = rod
2 struna/silc/guta/nailon = line
3 permisul e pe un an, pe 3 ani poti lua doar de pe internet si doar dupa al treilea an de cand ti l-ai facut pe primul
4 nu trebuie sa citesti toata revista, ai o harta la inceput vezi in ce regiune vrei sa pescuiesti, te duci la pagina respectiva si citesti cele 2 pagini de acolo (acum cu noul regulament mi se pare ca e doar una)
5 Nu pot sa iti explic cum e cu legatul carligului, insa poti cumpara carlige gata legate. Daca vrei sa te duci la rapitor e bine sa ai si "leader" asta e o chestie din sarma de otel sau din titan sunt de 6, 9, 12, 18" iti recomand se 6" inchise la culoare. Daca ai leader ai sa vezi ca nu mai trebuie sa legi carligul
6 Pentru inceput nu lua altceva decat ce ti-am dat exemplu pe thread-ul cu Niagara, pur si simplu nu ai nevoie.
7 daca vrei sa dai la pluta cumpara pluta culisanta si cu opritor (opritorul il gasesti separat cate 25 sau 50 de bucati, sunt pungi cu niste bilute colorate rosii sau verzi si cu niste ate legate pe niste chestii ca niste ventile, bagi intai chestia aia pe fir, tai ventilul si strangi ata, dupa care pui biluta, dupa care bagi pluta dupa care faci o bucla de care prinzi leader-ul si de el prinzi carligul. Mai bagi niste plumbi "split" care ii presezi pe ata si vezi sa pui de ajuns incat sa iti tina dreapta pluta, in carlig ori bagi rama ori minows si astepti. Daca ai pus rama ai fun cu sunfish-ul daca pui minows astepti pana vine stiuca sau bass-ul

Mai poti lua niste lingurite: rosu cu alb (red devil) numarul 2 argintiu cu albastru (little clio), una argintie si una aurie (pentru diferite conditii meteorologice), la astea pur si simplu legi leader-ul si prinzi lingurita de leader, nu ai nevoie de nimic altceva

Aaa uitasem sa iti spui, ai nevoie si de o mulineta, daca gasesti undita de care iti zicem aia o are deja. Ai grija ca la CC mai au in sale si altele la vreo 10$, nu fa prostia sa iei din aia ca nici macar sunfish nu scoti cu ea din balta.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 19-07-2008 10:50 PM

thanks man. cred ca am toate informatiile...deocamdata

te astept la un peste in belleville

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thor - 19-07-2008 11:31 PM

Chrislord Wrote:thanks man. cred ca am toate informatiile...deocamdata

te astept la un peste in belleville
Inca ceva: aproape intotdeauna marimea momelii atrage prada care o vei prinde. Daca dai cu carlige mici si momela mica sa te astepti la pesti mici prinsi, daca dai cu momeala mare asteapta-te sa prinzi pesti mari. Acum mai este ceva, cum aia mari sunt rari cu cat e momeala mai mare cu atat asteptarea e mai lunga.
Pentru a afla locuri de pescuit cauta sa te imprietenesti cu aia de vand momeli (mai ales minowsi) dupa o vreme se vor mai deschide si vei mai afla de cate ceva, mergi laa locurile accesibile si uite-te dupa semne clare cum ar fi cutii de rame, cutii de bere sau suc, urme de foc (daca vezi asa ceva ala e loc bun de salau - noaptea).
Incearca sa intrebi de pescari la serviciu, e foarte probabil ca marea majoritate sa aiba barci, insa sigur vo sti locuri de dat si de pe mal.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thunderer - 20-07-2008 12:15 AM

bookkeepere, da si tu un search pe google images for fishing knots... sau vezi mai jos

[attachment=309]
[attachment=310]
[attachment=311]
[attachment=312]
[attachment=313]
[attachment=314]
[attachment=315]

fir intins si vezi d-evita poluarea...

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 20-07-2008 12:26 AM

thor Wrote:..., mergi laa locurile accesibile si uite-te dupa semne clare cum ar fi cutii de rame, cutii de bere sau suc, urme de foc (daca vezi asa ceva ala e loc bun de salau - noaptea).
....

tu crezi ca am timp de cautat semne cu copilul dupa mine?...eu sunt doar la inceput, la antrenamente, iar noaptea la salau, o sa stau dupa ce iau prima pensie This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it

multumesc de sfaturi, intotdeauna bine primite

btw, fiicamea are deja undita, cumpaata de nevasta-mea, cu 20$, roz.
thunderer Wrote:bookkeepere, da si tu un search pe google images for fishing knots... sau vezi mai jos

fir intins si vezi d-evita poluarea...

multam solidule (btw , nu sunt bookkeeper, acum sunt shipper-receiver, esti in urma cu stiriile).
lasa ca stiu eu cum e google, dar sunt pe aici oameni care le face placere sa ma ajute. socializam , baiete. si vad ca te descurci binisor, ca mi-ai fost de folos. plus ca am o leneeeee.
iar cu poluarea, pana si pe luna a ajuns

thanks, mane

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thor - 22-07-2008 07:09 PM

Uite, ca undita si mulineta astea ar fi o idee:
Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock them
sau astea:
Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock them

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 23-07-2008 07:57 PM

Nu stiu ce s-a intamplat ca am scris ieri aici ceva dar vad ca nu a aparut. In fine.

Am vazut postul tau dupa ce am luat undita, un Zebco RT (nu am gasit Quantum la CT) de 6`, cu mulineta si silc, la 29,99$ (pret redus de la 35$ parca). Avea cadou si o trusa de plastic cu ace, linguri, momeli.

Problema este ca nu arunc foarte departe cu ea (mai ales daca dau de pe mal, unde apa nu e asa adanca) si pescuiesc numai ierburi. Cica e undita de trout , asa scria pe eticheta. In fine, sper sa prind ceva cu ea.

Am alta intrebare acum. Sunt bune la ceva momeliile alea din cauciuc?

Multam fain.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thor - 23-07-2008 08:26 PM

Chrislord Wrote:Nu stiu ce s-a intamplat ca am scris ieri aici ceva dar vad ca nu a aparut. In fine.

Am vazut postul tau dupa ce am luat undita, un Zebco RT (nu am gasit Quantum la CT) de 6`, cu mulineta si silc, la 29,99$ (pret redus de la 35$ parca). Avea cadou si o trusa de plastic cu ace, linguri, momeli.

Problema este ca nu arunc foarte departe cu ea (mai ales daca dau de pe mal, unde apa nu e asa adanca) si pescuiesc numai ierburi. Cica e undita de trout , asa scria pe eticheta. In fine, sper sa prind ceva cu ea.

Multam fain.
Unele sunt bune, trebuie sa vezi cu ce dau pescarii pe acolo si sa te iei dupa ei cu momelile de cauciuc. In general merg viermii aia lungi si grosi la ei iti trebuie carlig de 5/0 sau aia mai scurti (nu mai stiu dimensiunile) la aia pui carlig weedles la culori, neaparat uita-te cu ce dau ceilalti, sunt diferite de la zona la zona si de la loc de pescuit la loc de pescuit.
Ca sa arunci departe depinde de struna, mulineta si undita, insa cel mai mult de grosimea strunei si indemanare.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 23-07-2008 08:59 PM

thor Wrote:
Chrislord Wrote:Nu stiu ce s-a intamplat ca am scris ieri aici ceva dar vad ca nu a aparut. In fine.

Multam fain.
Unele sunt bune, trebuie sa vezi cu ce dau pescarii pe acolo si sa te iei dupa ei cu momelile de cauciuc. In general merg viermii aia lungi si grosi la ei iti trebuie carlig de 5/0 sau aia mai scurti (nu mai stiu dimensiunile) la aia pui carlig weedles la culori, neaparat uita-te cu ce dau ceilalti, sunt diferite de la zona la zona si de la loc de pescuit la loc de pescuit.
Ca sa arunci departe depinde de struna, mulineta si undita, insa cel mai mult de grosimea strunei si indemanare.

inca o intrebare. am luat struna de 30lb , groasa , ca ma duc la balene, si sare de pe mulineta de parca ar fi arc de otel

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - gogu392 - 23-07-2008 10:09 PM

Struna de 30lb e cam mult. E buna pentru somon dar nu acum. Daca e struna (naylon) e foarte greu de tinut pe mulineta (are memorie).
Ti-as recomanda sa scazi pe la 8-10 lb cel mult la naylon si 15 la braid (fir textil).
E mai apropiat de realitate. 30lb e buna daca te duci in nord (dincolo de Algonquin Park in Ontario).
Asa se invata pescuitul din greseli si incercari.
Fir intins.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 23-07-2008 10:11 PM

stiu gogule acuma, mama ei de struna, dar asa am retinut eu de la thor, m-am inselat si acum mi-am luat franghie de agatat balene. dar asa invata omul, din greseli.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thor - 23-07-2008 10:21 PM

Chrislord Wrote:stiu gogule acuma, mama ei de struna, dar asa am retinut eu de la thor, m-am inselat si acum mi-am luat franghie de agatat balene. dar asa invata omul, din greseli.

Struna de 30lb e maaare, mergi cu 10-12 cum zice si gogu, daca nu te arunci la recorduri merge si 6 lb numai la asta sa nu strangi la maxim mulineta ca daca vine ceva mai marisor o rupe.
Eu intr-adevar folosesc in anumite cazuri fir textil de 100lb, insa in marea majoritate a cazurilor merg cu fir textil de 30-40lb. Fii atent: FIR TEXTIL, nu struna. Struna o folosesc numai ca "leader" si asta numai cand merg la crap sau la salau pentru cazul ca daca se agata sau pestele e prea mare sa nu pierd firul ci numai struna cu carligul. In cazul ala si numai cand e vorba de mers la monstri (chit ca in ultimii vreo 3 ani nu am mai scos nimic) pun struna de 27lb la fir textil de 100lb.
Te rog inainte de a cumpara intreaba. Stiu ca nu stii ce intrebari sa pui, mai ales ca esti la inceput, insa intreaba tot ce iti trece prin cap si cere si lamuriri. dupa ce primesti raspunsurile.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - gogu392 - 23-07-2008 10:39 PM

Poti s-o returnezi daca mai ai cutia.
Oricum esti norocos.
a) Cutia de struna e numai 5CAD. Cutia de braid/fir textil e intre 15 - 25 CAD.
b) stiu persoane care au trecut de Algonquin fara sa fi avut la ei struna de 30lb. Isi dadeau cu pumnii in cap pentru ca au nimerit un loc unde si-au rupt si pierdut toate monturile. Pestii care muscau erau la categoria grea.

Pentru struna/fir (line), bat (rode) si mulineta (reel) se face match (potrivire) de obicei.
Toate cele trei elemente mentionate au specificate ce greutate manevreaza.
- struna / fir / line - greutate la rupere
- bat / rode - greutate peste in general
- mulineta - cantitate de fir ce poate fi rulata
Ar trebui sa fie cam in aceasi categorie.
Daca pui un fir de 30lb la un bat de 10 lb e aiurea.
Daca batul nu are scris greutatea e un stift de bat.

Eu iti recomand fiindca esti incepator si ar trebuie sa eviti frustrarile de incepator sa:
Iei un fir de 6-8 lb, un carlig nu mai mare decat unghia de la degetul cel mic, o pluta de 2g. Pune rama vie in carlig si incearca orice balta.
O sa ai actiune si o sa prinzi gustul.
Dupa ce prinzi ceva plevusca prinzi pofta si o sa faci ajustari, eventula o sa-ti faci tehnicile tale proprii.
Daca nu ai bani de rame pune faza de la priza in pamant in gradina printr-un fir fara sa te electrocutezi.
In 5 minute ai toate ramele din gradina la apel. Daca stai la bloc nu ai incotro, cumpara ramele.
Fir intins.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - nin - 24-07-2008 03:32 PM

SUper poze tkx

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - Chrislord - 25-07-2008 09:13 PM

hai ca am invatat sa fac si nod. inca o intrebare si gata

la ce folosesc acele alea de siguranta? eu am legat una de capatul atei iar acul de siguranta il folosesc sa schimb acele de pescuit. e bine asa?

si mai una , ca-i calda. cu lingura si ac tip ancora prind ceva la mal?

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - gogu392 - 25-07-2008 09:45 PM

Acele de siguranta e ca sa schimbi monturile repede (tip carabina).
Cu lingura/ancora prinzi daca scanezi apa pe unde ar fi peste rapitor (pike, bass). Faci cast departe si recuperezi incet.
Daca e iarba multa o sa te enervezi, ca se agata in iarba.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - thor - 25-07-2008 10:15 PM

Chrislord Wrote:...
si mai una , ca-i calda. cu lingura si ac tip ancora prind ceva la mal?

Lingurita trebuie trasa prin apa, si in asa fel incat sa i se para rapitorului ca e un pestisor ranit. Alte ori merge sa o tragi repede prin apa. Fiecare are stilul sau la asa ceva iar tu va trebui sa inveti cum se face. Vezi ca la diferite ape merg diferite lingurite, la fel si dupa cum e vremea.

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - John Brad - 29-08-2008 01:16 PM

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - palade_d - 29-08-2008 05:54 PM

Eu incerc la plastic ,tabla si tot ce e de categoria artificial si pana acum am avut zile bune la jiguri altele lingurite rotative asa ca incearca in functie de locul unde da-i mai multe momeli chiar daca la inceput va fi putin frustrant simtind ca pierzi timpul dar experienta se invata pe propria piele. Ma duc aproape in fiecare zi libera macar sa incerc ceva nou si uneori tine uneori nu dar incerc tot felul de nebuni cum ii le zice nevasta..bafta fir intins

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - palade_d - 07-09-2008 12:26 PM

Am fost vineri pe la 3 pe saint john river si am incercat la natural un pik de floare rama de pamant dar slabut cateva trasaturi la pluta si numai de ala mic biban apoi pe la 5 am schimbat strategia pe fund la al mai mare. Am luat un biban la jumate de kg si atat...incerc saptmana viitoare iar ca poate se mai modifica ceva si sper ca intro zi o sa iau si eu un muskie de ala care se lauda vecini mei.si il vezi pe internet...http://www.mattyonline.ca/index.php?page=pictures&dir=Fishing%2F2008%2F08%2F19 cine stie ???fir ntins

RE: Vreau sa ma apuc de pescuit - gogu392 - 07-09-2008 09:30 PM

Top 3 lure - artificiale pentru cei care se duc in turnee de pescuit:

"I fish tournaments and guide part time.
If I could rig up 3 rods with general baits ... here's what I would have:

1. Spinnerbait (1/2 oz white, with double willow blades)
2. Senko (5" watermelon)
3. Tube (1/4 oz head with a 4/0 hook, watermelon/red fleck in colour)
"

Fir intins.