248924892499249925032503250425042505250525082508382138243824805480548055805580568056805780578058805880598059806080608061806180628062806680668069806980728072 Model scrisoare de invitatie pentru parinti/rude/prieteni

User(s) Viewing This Thread: 1 Guest(s)

Post Reply 

Thread Rating:
  • 4 Votes - 3 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Model scrisoare de invitatie pentru parinti/rude/prieteni
Author Message
thor Offline
Master of the Hammer
Administrators

MyMood: None

Thanks Received: 161 in 114 posts
Thanks Given: 235

Model scrisoare de invitatie pentru parinti/rude/prieteni
Puteti folosi oricare din cele doua scrisori (alegeti pe cea care credeti ca se potriveste mai bine cazului vostru). Completati spatiile libere. Adaugati o adeverinta de venit la acea scrisoare si trimiteti-o celui pe care vreti sa il invitati sau direct la ambasada.
Succes

Edit by markham: inca un model de invitatie pe care eu o folosesc.
Asa cum spune si Thor, adaugati declaratiile de venit de la ambii soti, unde e cazul.

Attached File(s)
.zip  INVITATION_TO_VISIT_CANADA2.zip (Size: 4.01 KB / Downloads: 276)
.doc  invitatie template.doc (Size: 21.5 KB / Downloads: 92)
(This post was last modified: 26-04-2009 10:20 AM by admin.)
02-07-2008 03:44 PM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Thank given by erikac
Tiger Offline
Administrator
Administrators

MyMood: Fine

Thanks Received: 2423 in 1452 posts
Thanks Given: 1485

RE: Model scrisoare de invitatie pentru parinti/rude/prieteni
thor Wrote:Puteti folosi oricare din cele doua scrisori (alegeti pe cea care credeti ca se potriveste mai bine cazului vostru). Completati spatiile libere. Adaugati o adeverinta de venit la acea scrisoare si trimiteti-o celui pe care vreti sa il invitati sau direct la ambasada.
Succes

Cand am facut invitatii eu am luat un fel de adeverinte de la servici cu venitul anual ....etc
Zici tu ca merge numai cu aceasta scrisoare fara adeverinta???
03-07-2008 09:41 AM
Visit this user's website Find all posts by this user Quote this message in a reply
Thank given by erikac
thor Offline
Master of the Hammer
Administrators

artx3d Wrote:
thor Wrote:Puteti folosi oricare din cele doua scrisori (alegeti pe cea care credeti ca se potriveste mai bine cazului vostru). Completati spatiile libere. Adaugati o adeverinta de venit la acea scrisoare si trimiteti-o celui pe care vreti sa il invitati sau direct la ambasada.
Succes

Cand am facut invitatii eu am luat un fel de adeverinte de la servici cu venitul anual ....etc
03-07-2008 10:27 AM
Thank given by erikac
Tiger Offline
Administrator
Administrators

MyMood: Fine

Thanks Received: 2423 in 1452 posts
Thanks Given: 1485

thor Wrote:
artx3d Wrote:
Succes

textul? white? This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it
03-07-2008 11:16 AM
Thank given by erikac
thor Offline
Master of the Hammer
Administrators

artx3d Wrote:textul? white? This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it
Textul variaza de la firma la firma si de la caz la caz, de exemplu daca esti proaspat angajat nu vrei ca firma sa spuna ca lucrezi de o saptamana la ei si atunci le ceri sa sara peste asta.
In general cel/cea de la Resurse Umane stie ce trebuie daca ii spui ca ai nevoie de un "Proof of Income" si pentru ce.
Una normala ar trebui sa aiba, data la care ai fost angajat (sau vechimea), venitul anual, functia, si tipul de pozitie. Sunt cazuri cand vrei sa aiba doar venitul si poate numele slujbei pe care ai fost angajat si atunci ii ceri persoanei care o face sa treaca numai astea.
A.. si mai trebuie datele de contact pentru persoana care e in masura sa confirme ca ce scrie acolo e adevarat.
03-07-2008 11:26 AM
Thank given by erikac, Sara_Blu
Crina Offline
Always smiling!

MyMood: Relaxed

Thanks Received: 1398 in 758 posts
Thanks Given: 1334

artx3d Wrote:
thor Wrote:
artx3d Wrote:
Succes

textul? white? This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it

no white...e bolduit This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it
(This post was last modified: 03-07-2008 02:37 PM by Crina.)
03-07-2008 02:37 PM
Find all posts by this user Quote this message in a reply
broantza Offline
VIP
**
VIP

MyMood: Psychadelic

Thanks Received: 7 in 7 posts
Thanks Given: 0

ce bine ar fi fost sa am si eu modelul asta cand mi-am invitat prietena cea mai buna... pe de alta parte, tot inutil ar fi fost, intrucat pana la urma nu a mai putut veni This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it
28-07-2008 01:34 PM
Chrislord Away
Cavaler al Mesei Tacerii

Thanks Received: 491 in 323 posts
Thanks Given: 109

credeti ca am ceva sanse cu modelul asta sa-mi aduc parintii dupa 3 luni de munca si 5 de rezidenta? This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it Nu de alta , dar decat sa dau 800$ la day care mai bine ii cumpar bere lu taicamiu de banii astia This image cannot be seen by guests. Please Login or Register to see it
(This post was last modified: 28-07-2008 03:43 PM by Chrislord.)
28-07-2008 03:42 PM
Chrislord Away
Cavaler al Mesei Tacerii

Atentiune. Cat de mult afecteaza income-ul de aici? Daca cei invitati dovedesc ca au bani suficienti sa se intretina aici? Daca am venitul mic este mai bine sa nu atasez acea scisoare de la servici? Ar fi suficient sa trimit doar invitatia? Este obligatoriu autentificata?

Este o chestie ce ma deranjeaza la cele 2 modele. De ce EU trebuie sa suport costurile excursiei? Daca cel invitat demonstreaza ca isi permite sa se intretina cele cateva luni ,care este problema?
(This post was last modified: 21-09-2008 03:47 PM by Chrislord.)
21-09-2008 03:40 PM
comisaru Offline
Stairways to Heaven

MyMood: Vilified

Thanks Received: 622 in 470 posts
Thanks Given: 262

(21-09-2008 03:40 PM)Chrislord Wrote: Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock themAtentiune. Cat de mult afecteaza income-ul de aici? Daca cei invitati dovedesc ca au bani suficienti sa se intretina aici? Daca am venitul mic este mai bine sa nu atasez acea scisoare de la servici? Ar fi suficient sa trimit doar invitatia? Este obligatoriu autentificata?

Este o chestie ce ma deranjeaza la cele 2 modele. De ce EU trebuie sa suport costurile excursiei? Daca cel invitat demonstreaza ca isi permite sa se intretina cele cateva luni ,care este problema?

Nu numai ca iti asumi responsabilitatea materiala dar si responsabilitatea ca la sfarsitul perioadei sa-i trimiti inapoi acasa .Altfel la urmatoarea invitatie pe care o faci rasunsul va fi "nu" din start chiar da persoana in acuza dupa o perioada isi reglementeaza intr-o forma legala sederea in Canada .Asta e un caz real .Un el a invitat o prietena buna cu ani in urma . Aici a intalnit pe cineva tipa si a ramas ilegal dupa expirarea vizei .Dupa ceva timp s-a maritat cu acel cineva si acum are forme legale .Dupa vreo 7 ani tipul se hotaraste sa se insoare cu o mandra din romania .Se duce acolo se insoara si cand se intoarce in Canada aplica ptr sponsorizare .Asta era acum 2 ani .Nici in ziua de azi nu i s-a aprobat dosarul de sponsorizare .Nu stiu ce o mai fi facut dar in primavara era la recurs prin avocati deja .Dar nu spera la prea mult .
21-09-2008 04:31 PM
Chrislord Away
Cavaler al Mesei Tacerii

ma refeream strict la bani. pana una alta logica spune ca turistul isi plateste hotelul
21-09-2008 04:42 PM
comisaru Offline
Stairways to Heaven

(21-09-2008 04:42 PM)Chrislord Wrote: Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock themma refeream strict la bani. pana una alta logica spune ca turistul isi plateste hotelul

pai si in privinta banilor e acelasi lucru .Statul prefera ca tu sa-ti asumi responsabilitatea pentru ca tu esti cel de la care poate lua .El este doar in trecere pe aici,daca se intampla ceva (medical , eu mai stiu ce ) tu vei plati dupa el .De la el nu au cum sa recupereze .
21-09-2008 04:47 PM
Chrislord Away
Cavaler al Mesei Tacerii

ideea este ca daca parintii demonstreaza ca au bani suficienti sa se intretina aici chiar daca eu am venit destul de mic (desi multi canadieni au acelasi venit ca si mine) au sanse sa primeasca viza
21-09-2008 04:53 PM
thor Offline
Master of the Hammer
Administrators

(21-09-2008 04:53 PM)Chrislord Wrote: Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock themideea este ca daca parintii demonstreaza ca au bani suficienti sa se intretina aici chiar daca eu am venit destul de mic (desi multi canadieni au acelasi venit ca si mine) au sanse sa primeasca viza

Modelele sunt modele, adica o chestie din care sa te inspiri sa iti faci propria scrisoare, adaptata la situatia ta.
De garantat, chiar daca cei invitati au bani sa se intretina, tot TU cel ce i-ai invitat va trebui sa garantezi. Si asta implica orice fel de costuri neprevazute (medicale, amenzi, asigurari, precese, etc, etc. Chiar daca nu se ajunge acolo TU va trebui sa garantezi ca acoperi acele cheltuieli.
21-09-2008 05:12 PM
comisaru Offline
Stairways to Heaven

(21-09-2008 04:53 PM)Chrislord Wrote: Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock themideea este ca daca parintii demonstreaza ca au bani suficienti sa se intretina aici chiar daca eu am venit destul de mic (desi multi canadieni au acelasi venit ca si mine) au sanse sa primeasca viza

Eu inca nu am auzit de parinti respinsi la viza .Poate altii sa stie .Dar de asumat responsabilitatea ti-a asumi si in cazul lor chiar daca demonstreaza ca au ceva bani .Statul canadian se teme in general de problemele medicale ce ar putea aparea aici .Ca de dat medical ajutorul il vor da ,dar vor vrea sa aiba de unde recupera bani .
Asa cel putin gandesc eu.
21-09-2008 05:13 PM
Chrislord Away
Cavaler al Mesei Tacerii

mai o chestie, trebuie obligatoriu sa atasez o dovada a venitului meu? unchiul meu trimite doar o simpla scrisoare, dar el are insa cetatenie.
21-09-2008 05:22 PM
comisaru Offline
Stairways to Heaven

(21-09-2008 05:22 PM)Chrislord Wrote: Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock themmai o chestie, trebuie obligatoriu sa atasez o dovada a venitului meu? unchiul meu trimite doar o simpla scrisoare, dar el are insa cetatenie.

mai , din ce imi spusera mie pe aici( ca am inceput sa interesez si eu ) ,primele dati cand ii inviti vor si asa ceva (copie T4,scrisoare de la angajator ...) .
Poate ne zic altii mai trecuti prin asta ce si cum ...
21-09-2008 05:36 PM
Chrislord Away
Cavaler al Mesei Tacerii

time out. eu am probleme si voi o dati in social?

Deci , este obligatoriu dovada venitului meu atasat la invitatie?
21-09-2008 08:39 PM
shogy Offline
Lord of the Rigs
**
Lord of the Rigs

MyMood: Goofy

Thanks Received: 2097 in 1057 posts
Thanks Given: 1598

Se pare ca da, ai nevoie :

Canadian Temporary Resident (visitor) Visa requirements.
Before a Temporary Resident (Visitor) Visa may be issued, a Visa Officer must be satisfied that the applicant is not a threat to Canadian society and will leave Canada at the expiry of hisher authorised stay. When submitting an application for a Temporary Resident (Visitor) Visa, you should submit, in addition to a travel document (i.e. passport) valid for at least one month beyond the duration of your planned visit to Canada) the following documents:

signed, dated and fully completed application form and additional family information sheet;
two passport-size photos of each person included on the application including children;
a certificate from your employer indicating your occupation, monthly income, and the period of your approved leave;
other evidence of your ties to your home country (bank account, property etc);
letter of invitation and support from the relative, friend or business contact who will be your host while in Canada (if applicable) outlining your relationship with the host and the duration of your stay;
for children inviting their parents/siblings to visit: evidence of their financial ability to support you such as their most recent Revenue Canada Notice of Assessment or T4 and letter from their employer(s);
if travelling to meet business contacts, evidence of your business and previous correspondence with the company in Canada;
original proof of fee payment;
for minors travelling alone or accompanied by only one parent, a notarized consent from the non- accompanying parent or evidence of legal custody.
letter explaining the reasons for your travel and relationship with the host if this may not otherwise be clear from the information provided;
evidence that your host is a permanent resident or citizen of Canada;

Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock them
21-09-2008 08:58 PM
Chrislord Away
Cavaler al Mesei Tacerii

(21-09-2008 08:58 PM)shogy Wrote: Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock themSe pare ca da, ai nevoie :

Canadian Temporary Resident (visitor) Visa requirements.
Before a Temporary Resident (Visitor) Visa may be issued, a Visa Officer must be satisfied that the applicant is not a threat to Canadian society and will leave Canada at the expiry of hisher authorised stay. When submitting an application for a Temporary Resident (Visitor) Visa, you should submit, in addition to a travel document (i.e. passport) valid for at least one month beyond the duration of your planned visit to Canada) the following documents:

signed, dated and fully completed application form and additional family information sheet;
two passport-size photos of each person included on the application including children;
a certificate from your employer indicating your occupation, monthly income, and the period of your approved leave;
other evidence of your ties to your home country (bank account, property etc);
letter of invitation and support from the relative, friend or business contact who will be your host while in Canada (if applicable) outlining your relationship with the host and the duration of your stay;
for children inviting their parents/siblings to visit: evidence of their financial ability to support you such as their most recent Revenue Canada Notice of Assessment or T4 and letter from their employer(s);
if travelling to meet business contacts, evidence of your business and previous correspondence with the company in Canada;
original proof of fee payment;
for minors travelling alone or accompanied by only one parent, a notarized consent from the non- accompanying parent or evidence of legal custody.
letter explaining the reasons for your travel and relationship with the host if this may not otherwise be clear from the information provided;
evidence that your host is a permanent resident or citizen of Canada;

Links in this message are blocked to guests. Please Login or Register to unblock them

multuemc shogy, dar
poate cineva mai destept decat mine de ce DOAR pentru parinti/frati ai nevoie de T4 sau scrisoare de la angajator?
"for children inviting their parents/siblings to visit: evidence of their financial ability to support you such as their most recent Revenue Canada Notice of Assessment or T4 and letter from their employer(s);
"

deci daca imi invit un prieten nu este nevoie de scrisoare sau T4?

Mai dar eu credeam ca astia mai si gandesc pe aici, dar asa-i cand aduci la kilogram.
21-09-2008 09:16 PM
Post Reply 

Possibly Related Threads...
Thread: Author Replies: Views: Last Post
  Invitatie sora - intrebare shogy 16 6,010 15-01-2014 11:06 AM
Last Post: GIGIbulan
Sign0201 scrisoare/contract job - e ok sau nu? OSFB 17 3,366 08-09-2012 08:51 AM
Last Post: OSFB
  Serial: Viza parinti - Intrebari Chrislord 60 22,586 13-04-2009 10:16 PM
Last Post: RNGade

Forum Jump: